Son Gönderiler :
Home » , , , , , , , » Yargının Hızlandırılması Kanun Tasarısı

Yargının Hızlandırılması Kanun Tasarısı

Adalet Bakanlığı'nın Yargının Hızlandırılması ve İş Yükünün Azaltılması Amacıyla Hazırladığı Kanun Tasarısı.

1) Bakaya ve yoklama kaçağı suçlarına idari para cezası getirilmektedir.
2) Disiplin ve tazyik hapsi gerektiren her icra suçu mahkeme önüne gelmeyecektir.
2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda yapılan değişiklikle disiplin ve tazyik hapsi gerektiren eylemlerde parasal bir sınır öngörülerek, bu sınırın altında kalan icra suçlarının mahkeme önüne gelmesi engellenmektedir. Toplam alacak miktarı Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 16 yaşından büyükler için belirlenen brüt asgari ücret tutarının altında kalan takiplerde disiplin ve tazyik hapsi uygulanmayacaktır. 2010 yılında mahkemelere bu türden 300.000’i aşkın dosya gelmiştir. Yapılan değişiklikle bu dosyaların büyük kısmının mahkeme önüne gelmesi önlenecektir. Ancak nafakadan doğan takiplerde bu hüküm uygulanmayacaktır.
3) Pasaportsuz yurda giriş ve yurttan çıkış, idarece belirlenen giriş kapıları dışındaki yerlerden yurda giriş ve yurttan çıkış gibi suçlar kabahate çevrilerek idari para cezasına bağlanmaktadır.
4) Düşük ve devrikten emval toplamak, izinsiz dal, çırpı toplamak gibi basit orman suçları kabahate çevrilmektedir.
5) Ceza davalarında istinaf ve temyiz kanun yollarına başvuru için harç getirilmektedir.
6) Mirasçılık belgesi alınması ile terk eden eşin ortak konuta davet edilmesinin mahkemeye başvurulmadan noterden de yapılabilmesi öngörülmektedir.
7) Bakanlıkların ülke çapında olmayan bölgesel alanda uygulanacak düzenleyici işlemlerine karşı yapılacak başvuruların Danıştaya gelmeden ilk derece mahkemesi olarak idare mahkemelerinde görülmesi öngörülmektedir.
8) İdare mahkemelerince verilen ve temyiz incelemesi için Danıştaya gelen bazı davaların itiraz incelemesinin Bölge İdare Mahkemelerinde yapılarak kesinleştirilmesi öngörülmektedir.
9) Cumhuriyet savcılıkları arasında çıkan yetki uyuşmazlıkları için çözüm mercii getirilmektedir.
10) Ağır ceza mahkemesi başkanlarının itirazen inceledikleri işlerin bir kısmının, ağır ceza mahkemesi üyelerince de karara bağlanabilmesi öngörülmektedir.
11) Ceza mahkemelerince verilen kararlardaki kesinlik sınırı artırılmaktadır.
5271 ve 5320 sayılı Kanunlarda yapılan değişikliklerle, ceza mahkemelerince verilen ve kesin olan hükümlerdeki ikibin Türk Liralık kesinlik sınırı üçbin Türk Lirasına çıkarılmaktadır. Bununla birlikte, bu konudaki Anayasa Mahkemesi kararı dikkate alınarak hapis cezasından çevrilen para cezalarına karşı ise kanun yolları bakımından herhangi bir sınır öngörülmemektedir. UYAP istatistik verilerine göre 2010 yılının adli para cezası miktarı 3.000.-TL’den az olan ve Anayasa Mahkemesinin iptal kararı doğrultusunda ekim, kasım ve aralık aylarında temyiz edilen dosya sayısı 19.500 civarındadır.
12) Kabahatler Kanunu uyarınca idari yaptırım kararlarına karşı yapılacak başvurularda son karar merciinin ağır ceza mahkemesi olması yerine asliye ceza mahkemesi olması öngörülmektedir.

Taahhüdü ihlal, icra hapis cezaları, icra ceza mahkemeleri, taahhüdü ihlal hapis cezası, taahhüdü ihlal tazyik hapsi, icra iflas suçları, taahhüdü ihlal cezaları, af, çek mağduru, çek mağdurları, karşılıksız çek, karşılıksız çek afları, çek hapsi, çek taahhüt, taahhüt süre sonu hapis cezası, Adalet Bakanlığı
Yayını Paylaş :

4 yorum:

 1. Cüney kardeşim . emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Cüney kardeşim . emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Cüney kardeşim . emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
 4. serdarbursa14 Mayıs, 2013

  herkes sayın cumhurbaşkanına sayın başbakana sayın adalet bakanına sayın kılıçdaroğlu ve sayın bahçeliye facebook twitter veya e postalarından mail atsın arkadaslar.. 2 dakikanızı ayırıp 1 mail atalım..temmuz 2012 sonuna kadar taahhüdü ihlal hapis cezası kalksın diye.... gerekirse facebook tanda kampanya yapalım grup kuralım. ve gerekirse tv kanallarına da yapılan oturumlarada mail atalım onlarda köşelerinde tartışsınlar ... en azından buralarda yorum yapıyoruz 1 mailde yazalım... ramazan girmeden bu yasayı çıkattıralım... herkes sevinsin.... 2012 taahüdü ihlal hapis cezası kalksın ... heryerde paylaşalım..Türkiyenin gündemi bu olsun

  YanıtlaSil

Sitede yer alan yorumlar site ziyaretçilerinin kişisel görüşleridir. Hukuki tüm sorumluluk yorumlayana aittir.

----------

SPONSORLU BAĞLANTILAR

 
Support : Creating Website Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Karşılıksız Çek - All Rights Reserved
Template Design by Creating Website Published by Karşılıksız Çek