Son Gönderiler :
Home » , , , , , , , » Taahhüt; Ağır Ceza Mahkemesine İtiraz Dilekçesi

Taahhüt; Ağır Ceza Mahkemesine İtiraz Dilekçesi

KARŞILIKSIZ ÇEK İLE İLGİLİ TAAHHÜTNAME VERİLMİŞ 3/1 LİK ÖDEME YAPILMAMIŞ OLAN VE YENİDEN ŞİKAYETLE İNFAZIN DEVMINA KARARI VEREN MAHKEMENİN 7 GÜN İÇİNDE İTİRAZ AÇIK OLMAK ÜZERE YAPMIŞ VEYA YAPACAĞI TEBLİGATA KARŞI AĞIR CEZA MAHKEMESİNE İTİRAZ DİLEKÇE ÖRNEĞİDİR.

NÖBETÇİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ' NE GÖNDERİLMEK ÜZERE
... ASLİYE CEZA MAHKEMESİNE
ESAS NO :
KARAR NO :
İTİRAZ EDEN (Sanık) :
VEKİLLERİ :
KONUSU : Mahkeme kararının itiraz yoluyla kaldırılması ve düzeltilerek karar verilmesi istemini içerir, itiraz dilekçesinin sunumudur.
İTİRAZ NEDENLERİ:
                 Yürürlüğe giren 5941 sayılı yasanın geçici 2. maddesinin 1/b fıkrası uyarınca ödeme taahhüdünü içerir dilekçe vermiş ve mahkemece infazın durdurulmasına karar verilmiştir. Ödeme taahhüdüne uyulmadığından bahisle .../.../ 2011 tarihinde tekrar şikayet konusu olunmuş ve mahkemece ... Esas sayılı kararla infazın devamına karar verilmiştir.

                 5941 sayılı çek kanunu GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 3167 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinde tanımlanan suçtan dolayı, 1/11/2009 tarihi itibarıyla, haklarında soruşturma veya kovuşturma başlatılmış ya da kesinleşmiş bir hükümle mahkûm olan kişilerin;
               a) Şikâyetçi ile belirledikleri miktarın belirli vadelerde ödenmesi hususunda anlaşmaya varmaları ve anlaşmanın bir nüshasının şikâyetçi veya yasal temsilcisi tarafından Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi hâlinde, anlaşmada öngörülen süre kadar soruşturma veya kovuşturmanın durmasına, hükmün infazının ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilir. Anlaşmaya varılmış olması, şikâyetçi bakımından şikâyetin geri alınması sonucunu doğurmaz.

               b) Bu Kanunun 6 ncı maddesi hükmüne göre ödenmesi gereken miktarı belirli vadelerde ödeyeceğini taahhüt etmesi ve taahhütnamenin, kendisi veya yasal temsilcisi tarafından Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi hâlinde, anlaşma aranmaksızın, taahhütnamede belirtilen süre kadar, soruşturma veya kovuşturmanın durmasına, hükmün infazının ertelenmesine veya durdurulmasına karar verilir. Bu durumda, ödeme süresi, taahhütnamenin yapıldığı tarihten itibaren iki yılı geçemez. Taahhütnamede yer alacak birinci yıl taksidi, borcun üçte birinden az olamaz. Taahhütnamenin bir örneği alacaklıya gönderilir.

             GEÇİCİ MADDE 2-(1)b- Kanun madde metninde infazın iki sene olarak durdulacağı çok açıktır Taahhütnamede yer alacak birinci yıl taksidi, borcun üçte birinden az olamaz ifadesi TBMM Genel kurulunda sonradan madde metnine eklenmiş, fakat bu miktarın ödenmemesi durumunda infazın kaldığı yerden başlayacağı konusunda her hangi ifade yoktur.

             Kanun maddesinde "ödenmesi gereken miktarı belirli vadelerde ödeyeceğini taahhüt etmesi" şartı 5941 sayılı Çek Kanunu'nun geçici 2(a) Maddesinde yer alan " Şikâyetçi ile belirledikleri miktarın belirli vadelerde ödenmesi hususunda anlaşmaya varmaları ve anlaşmanın bir nüshasının şikâyetçi veya yasal temsilcisi tarafından Cumhuriyet başsavcılığına veya mahkemeye verilmesi hâlinde" yer alan geçici madde (a)fıkrasına atıf yaptığı ve buradaki belirli vadelere uyulmaması halindeki yaptırım olduğu çok açıktır.

            Geçici 2(b) maddesi hükmünce verilen taahhütlerin "Alacaklıyla anlaşma aranmaksızın" şartı koştuğu ve "Taahhüde uyulmadığının tespiti halinde infaz/dava kaldığı yerden devam eder hükmünün "taahhütnamede belirtilen sürenin bitimi" olduğu ve bununda  iki yıl olarak düzenlediği çok açıktır.

          Mahkeme ek kararı kanuna ve yorum ilkelerine açık aykırılık taşımaktadır. Yargısal yorum yetkisinin sınırları, yasa maddesinin lafız ve ruhunun çizdiği çerçevenin dışında, “başka bir şeyin” uygulanması biçiminde tezahür edemez. Bu zorunluluk ve ödev, bariz surette ihlal edilmiştir.
Yasa maddeleri ve tanımları karşısında tek geçerli ve “yasaya uygun” yorum ve uygulama bu iken, pozitif hukuk metinlerinin yorum ve tatbikinde açık hataya düşülerek tesisi edilen Ek Kararın itirazımız vechile düzeltilmesini veya kaldırılmasına karar verilmesini talep etmek zarureti hasıl olmuştur.

SONUÇ :
Yukarıda sunulan ve resen tespit edilecek sair nedenlerle dosya içeriğine, Usule, Yasa' ya aykırı anılan Mahkeme kararının itirazen kaldırılmasını ve düzeltilerek karar verilmesini talep ederiz. .../.../..
Yayını Paylaş :

6 yorum:

 1. yapılan itirazlardan olumlu bir sonuç alan varsa lütfen bildirsin.

  YanıtlaSil
 2. ARKADAŞLAR BENDE İNFAZI ERTELENMİŞ ÇEK MADURUYUM VEYAPILAN 1/3TAKSİTİ YATIRAMADIM VE İNFAZININ DEVAMINA DİYE KARA ÇIKTI BU YASALMI

  YanıtlaSil
 3. karar itiraz edeceksin ağır ceza mahkemesine

  YanıtlaSil
 4. merhabalar banada taahhut ıhlalınden ceza var.ama borc benım değil ve alacaklı olan kısı alacağından vazgectı ve avukatına dılekçe verdı.ama avukat bana kendı masraflarından dolayı hapıs cıkarıyor.bu yasalmı ıtıraz hakkım varmı.bırde ben taahhudu avukatlık burosunda ımzaladım ama hapıs olduğunu bılmıyordum sonucunda.dedım ya borc benım borcum değil bunu avukatta bıulıyor.buroda ımzalanan yaahhutten cıkan hapıs cezasına ıtıraz olabılırmı yardımcı olursanız sevınırım

  YanıtlaSil
 5. Mrb karsiliksiz cikan ceklerimden dolayi taahüt vermek zorunda kaldim ilk taksitlerin zamani gecti sikayatci taraf ne kadar zamanda sikayetci olsa bile dava düser

  YanıtlaSil
 6. tahüdü ihlalden teblğ geldi.itiraz edicem ya sonrası..............................???? sonun değişebilirmi...(bu arada yasa cıktı çıktı;çıkmadı :(()

  YanıtlaSil

Sitede yer alan yorumlar site ziyaretçilerinin kişisel görüşleridir. Hukuki tüm sorumluluk yorumlayana aittir.

----------

SPONSORLU BAĞLANTILAR

 
Support : Creating Website Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Karşılıksız Çek - All Rights Reserved
Template Design by Creating Website Published by Karşılıksız Çek