Son Gönderiler :
Home » , , , » Karşılıksız Çek Sahte İmza Dolandırıcılık

Karşılıksız Çek Sahte İmza Dolandırıcılık

kardeşin çeki imzalaması, dolandırıcılık davası, sahte çek davası, karşılıksız çekte şikayet farklı imzaKişi bir çek defteri alarak ticaretle uğraşan kardeşine veriyor. Kişi işlerinde bu çek defterini kullanıyor. Çeklerde keşideci olarak çek defterinin sahibi olan kişi görünüyor ancak imzaları asıl çekleri keşide eden kişi atıyor.

Bu kişinin düzenlediği çeklerden biri karşılıksız çıkınca lehine çek düzenlenen kişi şikayetçi oluyor.

1- Olayımızda hangi suç oluşmuştur. Bu olayda sadece "karşılıksız çek keşide etmek" fiili mi oluşur. Bu olayda çek üzerinde kardeşin imzasının olmasındas Sahtecilik veya dolandırıcılık suçları düşünülebilir mi?

2-  Öncelikle çekin ön yüzünde çekin keşide yeri olarak bir şehrin il merkezi yazıyor. Ancak müşteki ve şüpheli bu çeki bu ilin bir ilçesinde düzenlendiğini söylüyorlar. Bu durumda bu ilçeye karşı yetkisizlik kararı verilebilir mi?

Cevaplar :
Genelde "Aile içinde" sıkça karşılaşılan durumlardandır. Çoğu şirket, ev hanımı olan kadının üzerine oluyor ve Ticaret sicilinde ise şirket müdürü abi, kardeş veya eş atanıyor.

1- Çekleri kardeşine verip ona keşide ettiren ile kardeş arasında zımni bir iş idaresi akdi olmalıdır.

a- Çek sahibi kişi imzayı mı inkar ediyor? Çekte kayıp/çalıntı iddiası var mı?
Kardeşler arasında problem çıkmış ve o yüzden çek sahibi kişisi "çeki ödemem, imza benim değil" diyor. Kardeşler arasında "gizli vekalet sözleşmesine aykırılık", bunu bilmeyen kişilere karşı farklı sonuçlar doğurur. Gizli de olsa, aradaki anlaşmaya aykırı kullanılan çeklerde "sahtecilik kastı" vardır.

b- Çek sahibi kişi imza inkarında bulunmuyor, sadece ödeme güçlüğü çektiğini mi beyan ediyor? Sahtecilik kastı olmamasına rağmen, çek resmi belge sayıldığı için, sahte resmi belge düzenlemek iddiasını mahkemeye taşındığında büyük ihtimal, beraat kararı verilir.

Para da resmi belgedir. Parayı Merkez Bankası Başkanı yerine kardeşi imzalasa siz kabul eder misiniz? Ya da şöyle sorayım, yetkisi olmadığını bile bile lehdar 3. kişinin imzaladığı çeki kabul eder mi?. Resmi belgede sahtecilik tartışılmaz. Ancak yukarıda da işaret edildiği gibi, mahkemece kast takdiri yoluyla beraat olabilir. Nasılsa savcıların KYOK vermesini temyiz eden olmuyor. Hele ki yetkili olmayan savcının iddianame düzenlemesi savcının başını ağrıtabilir. Art niyet aramak isteyen, bunu ileri sürecektir.

Ayrıca kişi önce çeki abisine teslim etmiş, abisinin imzaladığı çekleri kuzu kuzu öderken birden bire bir çekte inkar yoluna etmiş ise burada özel bir dolandırıcılık kastı da olabilir. Genelde "mallar gelmedi" veya "iade almayınca ben de çeki ödemedim" gibi bahaneler üretilebilir ama çek sebepten aridir..

2- Çekin üzerindeki yer ismi ibraz tarihi ve yerini ayarlamak içindir. Genelde düzenlendiği yer yazılmayabilir. Bu husus keşideciye opsiyon bırakır. Sahte belgede düzenleme yeri tereddütsüz ise, belgeyi düzenlendiği yere göndermeniz gerekir. Çek hesabının bulunduğu banka şubesinin olduğu ilçede düzenlenmiş fakat çek üzerinde keşide yeri İl Merkezi yazıyorsa yetkili yer il merkezidir.

Kategori: Karşılıksız çek, çekte sahtecilik davası, karşılıksız çek dolandırıcılık davası, karşılıksız çek şikayet


.
Yayını Paylaş :

0 yorum:

Sizde Yazın

Düşüncelerinizi Paylaşın !

----------

SPONSORLU BAĞLANTILAR

 
Support : Creating Website Proudly powered by Blogger
Copyright © 2011. Karşılıksız Çek - All Rights Reserved
Template Design by Creating Website Published by Karşılıksız Çek